کمیسیون ملی حفاظت از داده‌های لوکزامبورگ، جریمه بی سابقه ۸۸۷ میلیون دلاری را برای شرکت آمریکایی آمازون به علت استفاده از داده‌های کاربران برای ارسال آگهی‌های هدفمند در نظر گرفته است.

به نقل از تک کرانچ، این جریمه 887 میلیون دلاری آمازون روز جمعه به شرکت آمازون ابلاغ شده و این شرکت ضمن اظهار تأسف از این موضوع حکم یادشده را بی اساس توصیف کرده و افزوده که به دنبال دفاع قدرتمندانه از خود در ارتباط با این موضوع است.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا هیچ شرکت فناوری حق ندارد بدون اطلاع و جلب رضایت کاربر از داده‌های وی به هر نحوی استفاده کند. سخنگوی آمازون در این مورد گفته است: حفظ اعتماد و امنیت اطلاعات مشتریان آمازون از جمله اولویت‌های اصلی ماست و هیچ مورد نفوذ برای استفاده از داده‌ها رخ نداده و هرگز داده‌های کاربران در اختیار اشخاص ثالث قرار نگرفته است. لذا ما با این حکم مخالف هستیم و تقاضای فرجام خواهی می‌کنیم.

صدور این حکم نتیجه شکایت یک گروه مدافع حریم خصوصی در فرانسه علیه آمازون موسوم به La Quadrature du Net است. این گروه خود را مدافع منافع هزاران اروپایی می‌داند تا تضمین شود که داده‌های افراد توسط شرکت‌های فناوری بزرگ برای تأثیرگذاری بر رفتار آنها با اهداف سیاسی و تجاری مورد سوءاستفاده قرار نمی‌گیرد.

این شکایت از سوی ده هزار نفر علیه اپل، فیس‌بوک، لینکداین و گوگل نیز مطرح شده و لذا ممکن است جریمه‌های سنگینی علیه این شرکت‌های آمریکایی در نظر گرفته شود.

این شرکت حالا قرار است ، رای CNPD را به دادگاه تجدیدنظر ببرد. قوانین GDPR از کشورها می‌خواهد که پیش از استفاده از داده‌های خصوصی کاربران به دنبال کسب رضایت از آن‌ ها باشند، در غیر این صورت جریمه می‌شوند. سخت‌گیری‌ها در خصوص شرکت‌های فناوری در چند وقت اخیر افزایش یافته و پرونده‌های متعددی در زمینه رفتارهای انحصار طلبانه و ضد رقابتی در جریان است.