نقش اثرگذار تبلیغات شهری با استفاده از واقعیت افزوده

سرفصل های محتوا

 

ویدیوی فوق تبلیغات واقعیت افزوده، کاری از شرکت توسعه تجارت مینوگر با همکاری شهرداری استان قم است.

هم‌زمان با ۹ دی‌ماه و آغاز دهه بصیرت فضای تبلیغات شهری قم به همت اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم به اکران پویش #تمرین_درست_اندیشیدن با موضوع بیان آموزه‌های اصلی سواد رسانه‌ای اختصاص‌یافته است.

ازآنجاکه ماهیت بصیرت، شناخت و توانایی تشخیص است، دهه بصیرت نیز فرصتی است تا نگاهی دقیق‌تر به آنچه در بمباران پیام‌های ارتباطی برای مخاطبان و به‌ویژه قشر خاکستری جامعه از سوی منابع مختلف تولید و منتشر می‌شود داشت و این موضوع بهانه‌ای شد برای اجرای یک پویش اطلاع‌رسانی در شهر قم که در فضای تبلیغاتی سطح شهر و همچنین فضاهای رسانه‌ای برای مخاطبان فعال ارائه می‌شود.

در این پویش ۵ پرسش و گزاره اصلی مطرح‌شده توسط اساتید جهانی ارتباطات در خصوص  آموزه‌های سواد رسانه‌ای و آنچه شهروندان می‌بایست به‌عنوان یک مخاطب فعال در مواجهه با رسانه‌ها و علی‌الخصوص فضای مجازی از آن آگاه باشند، از مخاطبان سؤال شده است.

ضرورت شناخت منبع پیام، هدف گوینده، روش‌ها و تکنیکهای ارائه، شناخت مخاطب هدف و میزان و چگونگی اثرپذیری وی ازجمله مواردی است که در محتوای این آثار در قالب‌های گرافیکی به‌کاررفته است.

ترکیب رنگ‌های بکار رفته در طرح‌ها شامل دو رنگ آبی و قرمز است که یادآور هویت بصری شبکه و رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی ایران بوده تا به‌صورت غیرمستقیم و لایه‌های ذیل محتوای گرافیکی به یکی از مصادیق رسانه‌های غیرهمسو اشاره شود و مخاطب فعال درک کند تا بایستی با سلاح سواد رسانه‌ای به روش تفکر نقادانه از اثربخشی کاذب آن‌ها مصون گردد.

عناصر گرافیکی دیگر به‌کاررفته در طرح‌ها، یادآور تئوری‌های رسانه‌ای ازجمله نظریه اثربخشی مستقیم رسانه‌ها یا نظریه تزریقی است که رسانه‌ها سعی می‌کنند ارزش‌های پنهان‌شده در متن پیام را به مخاطبان خود به‌صورت مستقیم منتقل نمایند.

طرح‌های گرافیکی این پویش علاوه بر انتشار به‌صورت تصویر، ویدئو و موشن در شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر، بر بستر سازه‌های محیطی شهری و در قالب پرتابل‌های محیطی، عرشه‌های پل و سازه‌های مخصوص ایستگاه‌های اتوبوس نیز به اکران درآمده است.

استفاده از فناوری واقعیت افزوده و ارائه محتوایی علاوه بر طرح‌های گرافیکی اکران شده در سطح شهر و از طریق اسکن رمزینه‌ها از دیگر شاخصه‌هایی است که در این پویش تبلیغات شهری به آن پرداخته‌شده است.

این کار برای اولین بار توسط شرکت توسعه تجارت مینوگر انجام شد، در واقع در این طرح قابلیت تبدیل کردن عکس به واقعیت افزوده کاملا اجرایی است.

برای درک بهتر این موضوع، می توانید بارکد تصاویر زیر را اسکن کنید و دسترسی دوربین داده تا ویدیو مربوطه آن پخش شود.